CV

     
Data nasterii 09.05.1978
Stare civila

casatorit

   

EDUCAŢIE ŞI FORMARE:

  • Octombrie 2013 - Februarie 2014, Diplomă de absolvire - Curs postuniversitar ”Managementul Afacerilor Interne”, Colegiul Național de Afaceri Interne, Academia de Poliție ”Alexandru Ioan Cuza”, București
  • Mai 2013 - Diplomă de absolvire a programului postuniversitar de formare și dezvoltare profesională continuă în domeniul Securității și Apărării Naționale: ”Securitate și bună guvernare” - Colegiul Național de Apărare, Universitatea Națională de Apărare ”Carol I”, București
  • 2007 - 2009 - Master în Dreptul Afacerilor - Facultatea de Drept, Universitatea „Petre Andrei„ Iaşi
  • 1998 - 2002 - Studii de licenţă - Facultatea de Drept, Universitatea „Mihail Kogălniceanu„ Iaşi
  • 1993 – 1997 - Colegiul Național Militar ”Ștefan cel Mare”

 

EXPERIENŢA PROFESIONALĂ:

     
                                                                                                                                       
 
  • 2012 - 2016 - Deputat în Parlamentul României
  • Mai 2012 - Ianuarie 2013 - Secretar de stat, Ministerul Mediului şi Pădurilor
 
     
     
 

FUNCȚII, ACTIVITĂȚI ÎNTR-UN PARTID POLITIC:

  • 2014 - prezent, Președintele Filialei Teritoriale a Partidului Național Liberal, Neamț
  • 2015 - 2016, Vicepreședinte al Grupului parlamentar al Partidului Național Liberal, Camera Deputaților
  • 2010 - 2014, Vicepreședinte al Filialei Teritoriale a Partidului Național Liberal, Iași
  • 1999 - Prezent - Membru PNL
 
     
     
 

FUNCȚII, ACTIVITĂȚI ÎNTR-O ORGANIZAȚIE DIN ADMINISTRAȚIA PUBLICĂ SAU LOCALĂ

  • Decembrie 2016 – prezent – Secretar Camera Deputaților, Parlamentul României
  • 2012 – 2016 – deputat Parlamentul României
  • Mai 2012 - Ianuarie 2013 - Secretar de stat, Ministerul Mediului şi Pădurilor
  • Iunie 2008 - Mai 2012 - Consilier Judeţean, Consiliul Județean Iași
  • Preşedinte al Comisiei de Urbanism
  • Secretar al Comisiei juridice
  • Membru al Comisiei ATOP
  • Iunie 2004 - August 2006 - Consilier Municipal, Consiliul Local al Municipiului Iaşi
  • Membru al Comisiei pentru apărare, ordine publică şi siguranţă naţională (din feb. 2015)
  • Membru al Comisiei pentru mediu şi echilibru ecologic (până în feb. 2015)
  • Membru al Comisiei pentru ordine publică şi siguranţă naţională (până în feb. 2014)
  • Membru al Comisiei  permanente comune a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru relaţia cu UNESCO
  • Membru al Comisiei pentru integrare europeană dintre Parlamentul României și Parlamentul Republicii Moldova (apr. 2013 - mar. 2016)
  • Membru în grupurile parlamentare de prietenie cu Turcia, Ucraina, Rusia, China, Georgia și Republica Moldova
  • Membru în Delegaţia Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei
  • Vicepreşedinte al Subcomisiei pentru drepturile omului şi lupta împotriva terorismului, care funcționează în cadrul Comisiei pentru afaceri juridice şi drepturile omului a APCE